O projekcie

Wyruszyć jeszcze raz, w tak daleką podróż – do podnóża Wielkich Himalajów.

Słynny wyprawowy Jelcz, który z Polski wielokrotnie wyruszał w Himalaje i Karakorum m.in. na wyprawę na Lhotse’74, BroadPeak’75, Gasherbrum’75, Annapurna South’79, Mt.Everest’80, Himalchuli’85 oraz wiele innych szczytów świata, ponownie wyrusza w daleką drogę.

Tak, w 2020r chcemy wyjechać…

Z okazji zbliżającego się Jubileuszu 40-tej rocznicy pierwszego w historii zimowego zdobycia szczytu Mount Everest w 1980r przez naszych rodaków, przyłączamy się do tych oficjalnych obchodów w 2020. 

Dlaczego to robimy? Aby przypomnieć dokonania Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi “lodowi wojownicy” podczas podróży w najwyższe góry świata oraz przypomnieć karkołomne zadanie z jakim mieli do czynienia kierowcy wypraw. Ich odpowiedzialna funkcja miała na celu dostarczenie niezbędnego sprzętu oraz w wielu przypadkach także czołowych himalaistów w góry wysokie. Poprzez wyjazd Jelczem w Himalaje w 2020 chcemy przypomnieć na arenie międzynarodowej jak duże znaczenie dla polskiego himalaizmu odegrała ta historyczna ciężarówka.

Co zabieramy? W 2019 podczas ostatniego wyjazdu odwiedziliśmy już pewien przytułek po trzęsieniu Ziemi w Kathmandu. Podróż przebiegała samolotem z kilkoma dla nich komputerami w plecakach. Jelczem w Himalaje w 2020 nie jedziemy się wspinać, wykorzystamy naszą ogromną skrzynię załadunkową, do której chcielibyśmy wpakować dużo więcej, aby zawieźć dary dla Nepalu w związku z piątą rocznicą trzęsienia ziemi.

Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

Zobacz reportaż z naszego pobytu w przytułku w 2019 -> click

Co także powstanie na Jelczu? Na skrzyni załadunkowej, pod plandeką, będzie miała również miejsce mobilna wystawa fotografii Jerzego Pietrowicza z wypraw, w których uczestniczył. Zdjęcia obejmą zakresem m.in. następujące wyprawy:

1979 Himalaya Expedition Annapurna South 1982 Himalaje Garhwalu Trisul 1984 Karakorum Lathok III 1986 Himalaje Garhwalu Shivling 1988 Himalaje – był to ostatni wyjazd w góry wysokie Jerzego Pietrowicza. To w tym roku umieszczona została pierwsza tablica pamiątkowa po tragicznej wyprawie na Annapurna South.

Niech ta pamiątka stanie sie środkiem do zrzeszania i pojednania środowisk górskich od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów. 

 

Przygotujmy wspólnie wyprawową ciężarówkę Jelcz Złotej Ery Polskiego Himalaizm raz jeszcze w tak daleką podróż – do podnóża Wielkich Himalajów.

Wspierają nas kierowcy wypraw XX wieku

Cieszymy się, że uzyskaliśmy także wsparcie z sektora motoryzacji. Wojktu, bardzo dziękujemy za przekazane książki, techniczne materiały naszego modelu Jelcza i poparcie inicjatywy.

Poparcie ze środowisk górskich

Projekt objęli swym patronatem: FUNDACJA HIMALAIZMU POLSKIEGO IM. ANDRZEJA ZAWADY, POLSKI HIMALAIZM ZIMOWY, POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU