Image Alt

Blog

Jelczem w Himalaje WB GROUP Himalaya Expedition

GRUPA WB wsparła ekspedycję „Jelczem w Himalaje”, zaplanowaną na sierpień-wrzesień 2021 roku. To licząca dziesięć tysięcy kilometrów podróż, która ma uhonorować wkład Polaków w światowy himalaizm. Przypomni również wyprawę wspinaczy z Jeleniej Góry. Himalaiści planujący atak na szczyt Annapurny Południowej przejechali w 1979 roku Jelczem trasę z Polski do Nepalu i z powrotem.

GRUPA WB została sponsorem tytularnym wyprawy „Jelczem w Himalaje WB GROUP Himalaya Expedition”. Podróżnicy biorący udział w ekspedycji zamierzają powtórzyć wyczyn sprzed ponad czterdziestu lat. Przejadą samochodem ciężarowym Jelcz serii 300 trasę z Jeleniej Góry do miejscowości Pokhara w Nepalu. Trasa ma prowadzić przez Słowację, Węgry, Rumunię, Turcję, Iran, Pakistan i Indie.

 

Technologia GRUPY WB wesprze podczas wyprawy podróżników. Udostępniony śmiałkom specjalny wariant Platformy Integracji Komunikacji (PIK) pozwoli na natychmiastową zdolność do wymiany głosu i danych między uczestnikami ekspedycji, a także przekazywanie do kraju codziennych relacji z wyprawy, wysyłanie zdjęć i filmów. PIK to system opracowany przez spółkę MindMade, wchodzącą w skład GRUPY WB.

Takie przedsięwzięcie wpisuje się w projekty związane z promocją patriotyzmu oraz budowania pozytywnego obrazu Polski. Jelcz jest rozpoznawalną i jednocześnie ostatnią z polskich marek samochodów. Ciężarówki tego producenta służą jako „konie robocze” i wozy specjalistyczne w polskich siłach zbrojnych. W 2021 roku minie dokładnie pół wieku od pierwszej polskiej wyprawy Jelczem w góry wysokie.

 

Wykorzystywany do wyprawy „Jelczem w Himalaje WB GROUP Himalaya Expedition” samochód będzie transportował mobilną wystawę. Upamiętnia ona wybitnych polskich wspinaczy i złotą erę polskiego himalaizmu. Ekspozycja przypomni również tragicznie zmarłych uczestników pierwszej jeleniogórskiej wyprawy z 1979 roku, którzy zamierzali zdobyć szczyt Annapurny Południowej.

 

Wystawa ma być prezentowana w każdym z polskich konsulatów w państwach przez które będzie prowadziła podróż. Historyczny Jelcz 325, który zostanie Mobilnym Pomnikiem Złotej Ery Polskiego Himalaizmu odwiedzi Orawę, Budapeszt, Bukareszt, Ankarę, Teheran i New Delhi. Ambasadorem projektu jest Krzysztof Wielicki, jeden z himalaistów, którzy w roku 1980 dokonali pierwszego w dziejach zimowego wejścia na szczyt Mount Everest.

 

Celem ekspedycji do Nepalu nie jest tym razem przewóz himalaistów oraz transport sprzętu wysokogórskiego i zapasów, jak to miało miejsce wiele lat wcześniej. Jednak nie oznacza to, że uczestnicy wyprawy Jelczem 325 jadą z pustymi rękami. Podróżnicy odwiedzą i wesprą dzieci mieszkające w przytułku w Katmandu. Stolica Nepalu została silnie dotknięta trzęsieniem ziemi, które nawiedziło to państwa kilka lat temu. Mieszkańcy nadal odczuwają skutki klęski żywiołowej, na które nałożyła się światowa pandemia.

 

Przygotowywany do wyprawy Jelcz 325 będzie prezentowany 8 i 9 maja 2021 roku przed Muzeum Sportu i Turystyki. Pokaz samochodu to wydarzenie towarzyszące odbywającemu się w placówce 28. Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

*          *           *

GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Wyślij e-mail
Polub nas na FB
Zobacz na na YT
Śledź nas na Instagram
Wyślij e-mail
Polub nas na FB
Zobacz na na YT
Śledź nas na Instagram