Image Alt

Dziennik wyprawy

Dziennik wyprawy

2021
2021-09-25

Dzień 36 – 22:00 – Meta z Mają Włoszczowską

Poranek w Krakowie i teraz to już prosta do domu, no prawie, bo nie mogliśmy nie spotkać się z Krzyśkiem z RMF-u. Tak jak w tamtą stronę nas pożegnał przeprowadzając krótki reportaż, tak i teraz, wracając spotkaliśmy się na krótką pogawędkę. Nie obeszło się bez uścisku dłoni, szczerego uśmiechu i kilku nowych obserwatorów, których Jelonek w chwilę przyciągnął jak magnez. Podróż do domu „autostradą”, którą jedzie się wolniej niż na Bliskim Wschodzie, a to ze względu na „umilające” czas roboty drogowe. Ah jak tęskno za pięciopasmowymi irańskimi drogami bez zasad.
Wjazd do Jeleniej Góry okazał się czasowo idealny. Nawet dla dobrego logistyka arcytrudnym do zaplanowania byłoby spotkanie na drodze z Mają Włoszczowską, która na rowerze kierowała się do Parku Paulinum. Jakże miły to obrazek jak dumny tata Rysiek, wita się ze swoją córką w dzień zakończenia jej kariery. Podążając za Mają i jej jednośladem wjechaliśmy niezapowiedzianie w samo centrum eventu wprowadzając otoczenie w niemałe zaskoczenie. Przywitani przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka oficjalnie ogłosiliśmy nasz powrót z wyprawy robiąc sobie przy tym kilka pamiątkowych zdjęć.

2021-09-24

Dzień 35 – 22:00 – Wjeżdżamy do Polski!

Długie i zadbane autostrady to praktycznie wszystko co możemy powiedzieć o tym krótkim odcinku naszej podróży na Węgrzech. Podczas postoju na śniadanie spotykamy jeszcze kilku polskich kierowców, z którymi Arek wymienia się doświadczeniem zdobytym za kierownicą Jelonka. Szybko udaje nam się dojechać na Słowację. Tam zaś wspomnienia o Bliskim Wschodzie zostają póki co wyparte robotami drogowymi, ruchem na wahadło i dziurami w szosie. Cel na dziś to granica z Polską – ta sama, którą przekraczaliśmy 35 dni temu, czyli Barwinek! Jeszcze tylko chwila i jesteśmy w kraju. Mieszają się uczucia spełnienia, przygody, wcale nie rozczarowania, a raczej mix tych zrealizowanych celów. Na drodze wyprzedzają nas kierowcy, aby za chwilę się zatrzymać i zrobić zdjęcia Jelonka w ruchu. Niemal na każdym parkingu, stacjach benzynowych nowi rozmówcy. Każdy jest ciekawy tej podróży, Jelonka, historii, którą udało się opowiedzieć. Pod Krakowem udaje się zatrzymać na bazie jednej z firm, która użycza nam miejsca na odpoczynek. Tak, jutro w 36 dzień wyprawy planujemy powrót do naszych domów…

2021-09-23

Dzień 34 – 23:00 – Spotkanie oko w oko z niedźwiadkami

Przepiękne tereny w jakie wjechaliśmy dziś Jelonkiem nie pozwalają zbyt długo spać. Czuć przyjemny chłód, a to znak, że na przełęczy może padać śnieg. Arka o dziwo nie słychać jeszcze na zewnątrz. Zazwyczaj wstaje wcześnie i wychodzi z kabiny na poranny obchód. Tymczasem jakiś natręt dzwoni z samego rana na Ryśka telefon. Ten jednak nie odpowiada. No nic – trzeba wyjść z „Himalaya Lodge” ku porannym rytuałom. Piękny chłodny poranek. Wychodzę zza Jelcza chcąc wylać z siebie nieco płynów, jak tu nagle tuż na wprost stojąca niedźwiedzica wraz z dwójka małych! Arek w najlepsze nagrywa ten moment ów zdziwienia misiów z zamkniętej szczelnie kabiny, a ja pierwszy raz wbiegłem do „Himalaya Lodge” bez dotykania (a miało nie być wspinaczki na tym wyjeździe, a już na pewno nie w stylu alpejskim). Na szczęście misie nie spodziewały się, że na pewniaka przyjdzie ich ktoś przywitać i zdecydowały także dać dyla. Niezapomniane przeżycie!
Dziś już porannego gotowania nie było. Zwijamy nasz obóz i kierujemy się na przełęcz. Przed startem podjeżdża do nas jeszcze rowerzysta (odważny jest), który mówi, że boi się niedźwiedzi. Może jest to jakiś sposób na życiówkę… Kilka kilometrów wyżej wjeżdżamy do innego świata. Widoków to my raczej nie uświadczymy. Za oknem mleko, śnieg i mróz. Drogi oblodzone. Szczęście w nieszczęściu mijamy piaskarkę, ale zdajemy sobie sprawę, że nie ma już odwrotu. Na tej przełęczy nie da się zawrócić, a zwłaszcza Jelonkiem. Pokonujemy kolejne metry w górę, a krajobraz zmienia się adekwatnie. Na szczycie już kompletna zima (oby nie stulecia), bo czeka nas jeszcze tunel, z którego przez wszystkie technologiczne otwory Jelonka wlatuje mroźne powietrze. Szyba przednia zamarza w parę minut, a po wyjeździe z tunelu na drugą stronę w cale się nie rozpogadza. Teraz każdy km w dół na drugim biegu powoduje niepewność, która znika widząc pierwsze zielonkawe korony drzew. Tak o to Jelonek zdał na piątkę z plusem najtrudniejszy test na tej wyprawie!
Droga przez Rumunię nie przestaje dalej zaskakiwać. Na naszej drodze całkiem przypadkiem spotykamy kilkanaście sportowych samochodów z Polski, a mina znajomego witającego nas na środku szosy kompletnie nas zadziwia. Krótka wymiana doświadczeń oraz wspólne zdjęcia dopełniają tę niezwykłą chwilę. Granica z Węgrami to już rutyna. Jeden celnik jeszcze retorycznie wskazał nam kolejkę dla tirów (gdzie końca nie widać), ale zostajemy na tym pasie mówiąc grzecznie, że to nie Camion, a wystawa himalajska. Jeszcze tylko kontrola towaru. Nie przestaje nas zadziwiać fakt, że celnik zaglądając do „Himalaya Lodge” nie orientuje się, że jest jeszcze druga podłoga… Nie wnikając przepuszcza nas dalej i szukamy najbliższego parkingu już po węgierskiej stronie. Ale to był bardzo emocjonujący dzień!

Wyślij e-mail
Polub nas na FB
Zobacz na na YT
Śledź nas na Instagram
Wyślij e-mail
Polub nas na FB
Zobacz na na YT
Śledź nas na Instagram